Przedsiębiorcy z tytułu prowadzenia działalności co miesiąc płacą do ZUS składki społeczne. W ramach tych składek mogą dobrowolnie opłacać składkę chorobową. Opłacanie tej dobrowolnej składki jest konieczne, aby uzyskać prawo do zasiłki macierzyńskiego i rodzicielskiego. Aby uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego przedsiębiorca musi opłacać dobrowolną składkę chorobową przez okres minimum 90 dni (jest to tak zwany okres wyczekiwania).

Kobieta prowadząca działalność gospodarczą po urodzeniu dziecka może złożyć wniosek o zasiłek macierzyński i rodzicielski podobnie jak osoby zatrudnione na umowie o pracę. W celu otrzymania zasiłku musi złożyć do ZUS odpowiednie dokumenty. Są to:

  1. Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. We wniosku określa okres o jaki wnioskuje. Wniosek może złożyć na druku ZUS ZAM (wniosek można pobrać na stronie ZUS) lub sporządzić własny wniosek.
  2. Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
  3. Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b.

Prowadzenie działalności podczas pobierania zasiłku za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

W odróżnieniu od kobieta zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, przedsiębiorca w trakcie trwania tego urlopu może prowadzić działalność gospodarczą, jeżeli nie wyklucza to sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wynika to z faktu, że tak naprawdę kobieta nie otrzymuje urlopu, a zasiłek za czas tego urlopu (otrzymuje prawo do świadczeń). Dzięki temu kobieta może wrócić do zajmowania się swoim biznesem jednocześnie zachowując prawo do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego oraz rodzicielskiego przez ten okres (zazwyczaj 12 miesięcy).

Wysokość zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego dla przedsiębiorcy (uwzględniając zmianę w zasiłkach od 26 kwietnia 2023)

Jeżeli przedsiębiorca złoży tzw. długi wniosek w terminie do 21 dni od porodu to łączna kwota zasiłku wyniesie 81,5 % (wcześniej było to 80%) za okres trwania macierzyńskiego i rodzicielskiego. Istnieje również możliwość złożenia wniosku w taki sposób, aby otrzymywać za okres macierzyńskiego 100% zasiłku, a za okres rodzicielskiego 70% zasiłku.

Możesz również cieszyć się: